Haber

Macron’un Hamas’a karşı uluslararası koalisyon ilanına eleştiri

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Ekim’deki İsrail ziyaretinde yaptığı “Hamas’a karşı uluslararası koalisyon” açıklamasına eleştiriler sürüyor.

Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Jean-Louis Bourlanges, Liberation’a verdiği röportajda, Macron’un uluslararası koalisyon açıklamasını “pek hoş” bulmadığını belirtti.

Bourlanges, “uluslararası koalisyon” teriminin askeri ittifak ilkesini çağrıştırdığını ancak böyle bir koalisyonu gerektirecek “gerçek bir zorunluluk” olmadığını belirtti.

Bourlanges, Macron’un koalisyon açıklamasının İsrail’in müttefikleri ile “ılımlı” Arap devletleri arasında “zorunlu dayanışma” kurulması fikrine işaret ettiği yorumunu yaptı.

Macron’un uluslararası koalisyon açıklaması

Macron, “İsrail ile dayanışma ziyareti” kapsamında 24 Ekim’de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Netanyahu ile düzenlediği basın toplantısında Macron, “Fransa, bizim de içinde yer aldığımız DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyona hazır” dedi. Irak ve Suriye’deki operasyonlarımızın bir parçası olarak Hamas’a karşı da mücadele edeceğiz.” Şu ifadeleri kullandı:

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da terör örgütleriyle mücadele için bölgesel ve uluslararası bir koalisyon kurulması çağrısında bulundu.

Macron’un açıklamasından 14 saat sonra Elysee Sarayı Sözcüsü, “uluslararası koalisyon” kelimesinin “DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun deneyimlerinden ilham almak ve bunların Hamas’a karşı ne şekilde uygulanabileceğini görmek” anlamına geldiğini belirten bir açıklama yaptı.

Siyasilerden Macron’un açıklamalarına eleştiri

Fransa Sosyalist Parti Lideri Olivier Faure, Macron’un açıklamalarını “inanılmaz bir doğaçlama” olarak nitelendirerek, Fransa Cumhurbaşkanı’nın iki devletli çözüm için İsrail’e gittiğini düşündüğünü ancak bu açıklamayla ne demek istediğini anlamadığını belirtti.

Boyun Eğmez Fransa (LFI) Partisi Lideri Jean-Luc Melenchon, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Macron’un “tutarsız” açıklamalarını Fransa ve barış açısından tehlikeli olarak değerlendirdi.

haberalacam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu