Ekonomi

Fed’in hızlı faiz artırımı yatırımcıları endişelendiriyor

ABD Merkez Bankası’nın son 40 yılın en hızlı faiz artırımına gitmesi ve bunun sonucunda enflasyondaki yükseliş yatırımcıların kaygısını artırıyor. Bu endişe, devam eden güçlü GSYİH büyümesine, canlı tüketici harcamalarına ve dirençli iş piyasasına rağmen ortaya çıkıyor.

Bank of America analistleri bu ekonomik gücü, Büyük Durgunluk’tan sonra Fed’in Mart 2022’de enflasyonla mücadeleye başlamasına kadar geçen uzun vadeli düşük faiz oranlarına bağlıyor. 2008’deki krizin ardından ekonomiyi canlandırmak için sıfıra yakın faiz oranları kullanıldı ve hanehalkının ve işletmelerin düşük maliyetli kredi almaları. Bu strateji, hızlı faiz artışlarının ani etkilerine karşı tampon görevi görüyordu.

Ultra düşük maliyetli borç transferi, mevcut faiz oranı artışlarının algılanan ciddiyetini artırdı. Hisse senedi bahisçileri bu değişikliklerden dolayı kötü bir görünüm öngörürken, birçok borçlu düşük faizli krediler sayesinde izole durumda kalıyor. BofA analistleri, etkileri tam olarak ortaya çıksa bile yüksek faiz oranlarının durgunluğu tetikleme ihtimalinin düşük olduğunu öngörüyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu